Home
Експедиція до села Залужжя

Експедиція до села Залужжя

Днями, з експедиційним візитом у межах плану охорони та збережання елемента НКС “Традиції наряджання могильних хрестів”, директорка КЗ “Рівненський обласний центр народної творчості” разом із нашим інформаційним партнером Суспільне Рівне побували у селі Залужжя, Дубровицької громади. А навідалися вони до місцевої знаменитості – бабусі Парочки.

Параскевія Котяш – винятковий носій цієї унікальної традиції, бо розуміється на поховальних обрядах, як ніхто інший. Вона знає абсолютно все про цей ритуал: що класти у домовину, чим та як покривати покійника, та як саме нарядити хреста.Ба більше – понад 10 років вона готується вже й до власних похорон. Вона продумала все до дрібниць.

“Найбільше мене вразила реалістичність її бачення межі життя і смерті”, – зазначила Ірина Володимирівна.

Також мали можливість заїхати на кладовище с. Колки. Завідуюча клубом с.Колки Мирослава Мороз розповіла, що сьогодні активно поширюється традиція одягання хрестів у хустки, фартушки (жіночі) та рушники (чоловічі), а також наряджання у стрічки – їх чіпляють одну, декілька або щороку додають нову стрічку. Пані Мирослава підмітила, що за останні два роки традиція наряджання могильних хрестів посилилася, – можливо на це вплинула загальна позиція українців повернення до народних традицій та культурних особливостей в період війни. Але, у будь-якому випадку – це важлива частина українських похоронних обрядів, це наша культурна спадщина, яка й відображає неабияку шану та пам’ять до померлих.

Щиро дякуємо нашим шановним колегам із Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Дубровицької міської рад – начальниці Ніні Стасюк, заступниці Олені Ребешко та усій їхній команді працівників культури за високу організацію експедиції, достойну підготовку роботи з інформантами та залучення місцевих фахівців.

Збереження та підтримка культурної спадщини є важливим завданням для кожного з нас, адже формує нашу з вами ідентичність.

Пам’ятайте про це.

Leave a Comment