Home
Народний аматорський родинний фольклорний ансамбль сім’ї Чудіновичів будинку культури с. Сварицевичі Дубровицької міської ради Сарненського району, керівник Зиль Віра Василівна

Народний аматорський родинний фольклорний ансамбль сім’ї Чудіновичів будинку культури с. Сварицевичі Дубровицької міської ради Сарненського району, керівник Зиль Віра Василівна

Вагомий внесок  у збереженні, відродженні та популяризації  автентичних традицій, звичаїв, обрядів, аматорського мистецтва, внесли члени громади села Сварицевичі – Народний аматорський родинний ансамбль Чудиновичів, який зберігає, популяризує і передає теперішньому поколінню обряд «Водіння Куста».

Фольклорний ансамбль родини Чудіновичів створений у 1971 році Марією Павлівною та Василем Петровичем. Першочергово до його складу входили семеро дочок і невістка.

В 2003 році колективу присвоєно звання Народного. Родина Чудіновичів з покоління в покоління передає власну автентичність. У пам’яті її представниць збереглися наспіви найдавнішого походження. Вони вирізняються не тільки чудовим музичним слухом, пам’яттю, яскравою і своєрідною індивідуальною манерою виконання, а й автентичними народними костюмами з елементами місцевого колориту. Сорочки, фартухи, корсети, оздоблені вишивкою власноруч.

Учасники гурту є носіями не лише духовної спадщини, а й матеріальної культури. Вони прядуть, тчуть, плетуть пояси, вишивають, бережуть традиції поліської кухні. Репертуар колективу – це колискові, колядки, щедрівки, веснянки, кустівські, купальські, петрівчані, жниварські , косарські, весільні та родинно – побутові пісні – потужне джерело народної мудрості.

Протягом багатьох років з родиною Чудіновичів співпрацювали етнографи – фольклористи С. У. Шевчук,С. І. Кітова, В. Н. Павлюк, М. А. Українець,Р. К. Пашкевич, В. П. Ковальчук, Л. Орел, В. Скуратівський.

Пісні, звичаї, обряди, записані з вуст представниць родини увійшли до багатьох фольклорних збірок: Кітова С. А. « Водіння Куста на Поліссі», Ковальчук В. П. « А вже весна скресла», « Календарно – обрядові пісні Рівненщини», Шевчук С. І. «Волинське Полісся :традиції, проблеми успадкування фольклору». Скуратівський В. «Скільки століть Кусту», Пашкевик  Р. К. «Зелені святки на Волинському Поліссі», Ковальчук В. П. «Пісні до обряду «Водіння Куста»». Етнооповідь весільного обряду з пісенним та музичним супроводом відтворено на основі наукового видання Раїси Цапун «Весілля в Сварицевичах», матеріал якого був записаний нею у фольклорній експедиції в селі Сварицевичі Дубровицького району Рівненської області від                                          родини Чудіновичів (2004 р.) У поліському весільному дійстві, що сформувалося ще у дохристиянський період і крізь віки дійшло до наших днів, зафіксовано та відтворено такі весільні обрядодії: Свашина, весілля: «запросини», коровай, вбирання короваю, неділя в молодого і в молодої, вінчання, після вінчання, зустріч молодих після шлюбу, обід у молодої, викуп молодої, «скривальщина», «здаровування» молодої, від’їзд молодої до свекрухи, приїзд молодих, комора, понеділок: «перезов», знімання «скривальщини», ділення короваю, пироги. Під час відтворення матеріалу збережено архаїчні риси у мові, що сягають своїм корінням прадавніх часів і мають величезне значення для пізнання історико-культурної спадщини нашого народу. Виконання 115 пісень наближено до автентичного. Апробація пісенного матеріалу відбувалося на індивідуальних уроках з традиційного співу.

       Колектив неодноразово брав участь у Всеукраїнських та Міжнародних фестивалях: «Коляди», «Древлянські Джерела», «Пісні Погориння», «Червона Рута», Міжнародний фестиваль у м.Люблін (Польща), Ордогкатлан (Угорщина). В 2018 році колектив  брав участь у різноманітних фольклорних фестивалях районного, обласного та республіканського рівнів: «Районний фестиваль народного мистецтва «Поводимо Куста в селі Сварицевичі», фестиваль «Журавлина» в селі БродницяЗарічненського району; м. Рокитно обласний фестиваль «Збирайся родінонько..», 20 жовтня в музеї І. Гончара в місті Києві відтворювали обрядовість сварицевицького народного весілля.

   В 2018 році гурт став учасником проекту polyphonyproject.com, в рамках якого було записано понад шістдесят пісень з вуст представниць колективу. З 1 по 4 серпня 2018 року музей Івана Гончара на запрошення угорського музиканта та етнографа Міклоша Бота представляв українську програму на фестивалі «Ордогкатлан» в м. Надьхаршань (Угорщина). Українську співочу програму представляв і гурт Чудіновичів із Сварицевич,  в  міжнародному фестивалі «Поліфонія», який  фінансує Євросоюз в рамках програми «Креативна Європа».  «Поліфонія» – це проект міжнародного культурного співробітництва Угорщини, України та Франції, головними завданнями якого є фіксація останньої живої пісенної традиції, впорядкування українського фольклорного архіву. У рамках проекту вже створено відкритий цифровий архів народної музики в якому представлена сварицевицька пісенна спадщина.

Поліський ансамбль підкорив навіть Париж. Спів родинного ансамблю Чудиновичів із села Сварицевичі Дубровицького району почули у Франції. 24 листопада у паризькому Соборі Святого Володимира Великого відбувся концерт «Поліфонія – колекція європейської пісенної спадщини, що зникає». У програмі прозвучать унікальні народні поліфонійні пісні, що своїм коріння сягають 15-17 століть, мало відомі світу і є справжнім скарбом на мапі європейської та світової пісенної спадщини.

      Вже 18  років колектив достойно підтверджує звання Народного.  Вчені й дослідники дійшли висновку гурт зі Сварицевичів зберігає в своєму первісному звучанні одну з найбільш архаїчних традицій – пісенну традицію Полісся. Їй притаманні глибинні тембри і дрібні переливи у піснях, занурення голосу в голос та їх взаємопереплетіння, що створює непересічну самобутність звучання. В Інтернеті  (http://svar.dubrlibr.rv.ua/)  та в бібліотеці можна ознайомитися з презентацією  «Родина, як зірка єдина»  про творчі досягнення аматорського родинного колективу Чудіновичів.

 

Leave a Comment